Dokąd zmierza branża utrzymania ruchu w przemyśle?

 

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Maintpartner przez niezależną agencje PwC: utrzymanie dostępności produkcji jest jednym z najważniejszych zadań zarówno w sektorze przemysłowym jak i energetycznym. Badania miały miejsce w Finlandii, Szwecji i w Polsce.
Kolejne kluczowe obszary to zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy i przedłużenie cyklu życiowego maszyn. W porównaniu stosunkowo mało uwagi poświęcono zwiększeniu produktywności i optymalizacji kosztów produkcji. Zanotowano niewielkie różnice w odpowiedziach z rożnych krajów.
Outsourcing. Tak czy nie ? Duże różnice pomiędzy podejściem w różnych krajach i sektorach
Według badania zainteresowanie oustsourcingiem usług zwiększy się , lub przynajmniej pozostanie na tym samym poziomie. Przykładowo rośnie zapotrzebowanie na usługi projektowe dotyczące modernizacji infrastruktury.
Wśród badanych krajów największy potencjał dla outsourcingu usług zaobserwowano w Finlandii. Jedną z przyczyn jest wieloletnie doświadczenie w tego typu usługach. W Polsce duże, globalne koncerny są zainteresowane outsourcingiem, natomiast mali przedsiębiorcy zostają przy tradycyjnych formach działalności.


Sektor energetyczny ma długą historię współpracy z firmami usługowymi. Przemysł produkcyjny natomiast przeważnie posiłkuje się własnymi służbami utrzymania ruchu. Zaletą korzystania z firm zewnętrznych jest możliwość skorzystania ze specjalistycznych usług i różnorodnych kompetencji . Wiedza ekspercka została uznana za szczególnie ważny punkt w Szwecji i w Polsce.

Większość osób decyzyjnych traktuje rozwój w obszarze utrzymania ruchu jako oddzielny temat, jednak oczekuje propozycji usprawnień np. w bieżących kwestiach operacyjnych. Od firm współpracujących oczekuje się zaangażowania i stabilności.


Różne zapotrzebowanie na usługi cyfrowe
Rozwiązania cyfrowe skierowane na poprawę efektywności i możliwość przewidywania awarii. Zakłady produkcyjne przeważnie wyrażają gotowość na wprowadzenie rozwiązań cyfrowych kiedy się rozrastają. Według badania Szwecja jest bardzo aktywna w obszarze cyfrowym. Sprzedaje się tam najwięcej usług z zakresu systemowej analizy predykcyjnej w utrzymaniu ruchu.
Zainteresowanie monitoringiem stanu w czasie rzeczywistym oraz analizą i wizualizacją danych utrzymuje się na równym poziomie w Szwecji i w Finlandii. W Polsce tego typu usługi cyfrowe nie są rozpowszechnione dlatego nie są jeszcze tak popularne. Na chwilę obecną wdrażane są proste rozwiązania dotyczące przechowywania danych i wizualizacji.
Wielu przedsiębiorców odkładających wprowadzenie rozwiązań cyfrowych, uważa, że stare metody wciąż działają wystarczająco dobrze lub nie znaleziono jeszcze odpowiedniego dla nich systemu. Dostępność danych i bezpieczeństwo w sieci również budzą niepokój – zwłaszcza w sektorze energetycznym.


Wysoki poziom zadowolenia wśród klientów Maintpartner
W ocenie klientów Maintpartner wypadł zdecydowanie najlepiej na tle innych dostawców usług utrzymania ruchu.

W Finlandii jakość usług Maintpartner została bardzo wysoko oceniona zwłaszcza wśród zakładów z branży przetwórczej. Badanie dowodzi, że Maintpartner ma najlepszą wiedzę branżową i techniczną.
Ankieta została przeprowadzona na przełomie sierpnia i września 2018 roku. Celem było wsparcie procesu budowy strategii Maintpartner. Na badanie odpowiedziało 330 decydentów z sektora przemysłowego i energetycznego w Finlandii (62% respondentów), Szwecji (26%) i Polsce (12%). Ankieta skierowana była do zarządu i dyrekcji produkcji i utrzymania ruchu. 20% z ankietowanych to klienci Maintpartner i 45% klienci innych dostawców utrzymania ruchu.

Więcej informacji :
Wojciech Serafin, Prezes Maintpartner w Polsce
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Maintpartner is a leading industrial operation and maintenance company in Northern Europe and the leading expert of the energy sector O&M in the Nordics. We help to improve the productivity of production facilities and minimise process disruptions. In addition, we offer flexible resources to many types of project, engineering and installation assignments. Digitalisation and our AI-based preventive solutions are becoming increasingly essential for industrial operation and maintenance.
Maintpartner Group employs approximately 1,800 people. Our net sales in 2017 amounted to some EUR 167

 

Maintpartner jednym z wystawców na tegorocznych targach Maintenance w Krakowie.

W dniach 10/11 października 2018 roku w EXPO Kraków odbyły się 9. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – MAINTENANCE. Maintpartner był jednym spośród 200 wystawców.

Z naszą ofertą zapoznało się szerokie grono specjalistów utrzymania ruchu i przedstawicieli firm z różnych branż przemysłu. W ramach naszej oferty zaprezentowaliśmy wachlarz rozwiązań w obszarze zwiększenia produktywności i optymalizacji kosztów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się innowacyjne rozwiązania cyfrowe: MP Intelligence i MP Flow jak również specjalistyczne usługi konsultingowe: MP R&D (Research and Development). W zakres tej usługi wpisują się między innymi audyty bieżącego stanu i poziomu zaawansowania, i dojrzałości operacyjnej w działach UR. W efekcie analiz przedstawiane są projekty i rekomendacje dotyczące najbardziej optymalnej strategii i narzędzia potrzebne do jej wdrożenia. MP wspiera też realizację operacyjną samego wdrożenia w zależności od potrzeb i możliwości Klientów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stanowisko. 

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą specjalistycznych usług oferowanych przez Maintpartner.  Szczegóły na stronie lub u naszych przedstawicieli. 

bbb

Więcej informacji:

Piotr Sokalla, Dyrektor ds. Tecnicznych, Rozwoju i Integracji,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 603603765

Maintpartner otrzymał nagrodę za bezpieczną pracę od firmy Valmet.

We wrześniu tego roku firma Valmet Board and Paper Machines wyróżniła Maintpartner w Finlandii  za bezpieczną pracę wśród dostawców usług. Maintpartner jest odpowiedzialny za utrzymanie ruchu w zakładach produkcj maszyn papierniczych oraz odlewni w miejscowości   Jyväskylä w  Finlandii.

Warunkiem otrzymania nagrody było zachowanie i promowanie bezpiecznej pracy wśród zespołów. 

“ Maintpartner działa aktywnie w trudnych warunkach, mając na względzie ciągłą poprawę bezpieczeństwa jednocześnie inwestując w szkolenia i rozwój pracowników.  Długoterminowa praca nad poprawą bezpieczeństwa jest szczególnie widoczna w dobrej organizacji codziennej pracy, podsumował Mika Peltola odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem w Valmet.

Nasi lokalni kierownicy, wspólnie z zespołem i pracownikami Valmet aktywnie promują bezpieczeństwo pracy w zakładach w Jyväskylä od wielu lat, powiedzial Arto Malkamäki, Regionalny Menadżer Operacyjny odpowiedzialny za kontraktu w Centralnej i Wschodniej Finlandii. Jesteśmy dumni z otrzymanej nagrody. 

Maintpartner już kilkakrotnie został doceniony przez zakłady Valmet za bezpieczeństwa pracy i aktywne zgłaszanie niezgodności przyczyniające się do zmniejszenia liczby wypadków. 

Zakłady Valmet w Jyväskylä eksportuje maszyny do produkcji  kartonów i papieru do rożnych części świata. W utrzymaniu ruchu pracuje ponad trzydziestu pracowników Maintpartner. Dodatkowo technicy i projektanci Maintpartner wspierają prace projektowe dotyczące systemów elektrycznych i automatyzacji produkcji.   

 

Valmet Maintpartner työturvallisuuspalkinto 20180912 155457 web

 

Od lewej: Jyri Siivonen, HSE Specialist at Valmet; Sauli Aaltonen, Tuomo Kykkänen i Arto Malkamäki z Maintpartner; i z  Valmet Virpi Piippanen, HSE Engineer oraz Mika Peltola, Manager, Risk and HSE.

Więcej informacji:

Arto Malkamäki, Service Manager for Contract Maintenance in Central and East Finland, +358 (0)50 465 1764, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Maintpartner is a leading industrial operation and maintenance company in Northern Europe and the leading expert of the energy sector O&M in the Nordics. We help to improve the productivity of production facilities and minimise process disruptions. In addition, we offer flexible resources to many types of project, engineering and installation assignments.
Digitalisation and our AI-based preventive solutions are becoming increasingly essential for industrial operation and maintenance.
Maintpartner Group employs approximately 1,800 people. Our net sales in 2017 amounted to some EUR 167 million. The Group has offices in Finland, Sweden, Poland and Estonia. More information at www.maintpartner.com.

 

Kluczowa rola pracowników w poprawie efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych.

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożony wzrost zapotrzebowania na poprawę efektywności energetycznej. Zakłady produkcyjne stale poszukują oszczędności. Poza audytami energetycznymi istnieje wiele innych opcji wymagających małych nakładów finansowych ale przynoszących duże korzyści.
- Wśród właścicieli zakładów istnieje przekonanie, że wszystkie możliwe oszczędności energetyczne zostały dawno wdrożone. Specjaliści utrzymania ruchu są jednak w stanie odnaleźć wiele innych efektywnych rozwiązań. Standardowe audyty energetyczne uwzględniają podjęte działania i listę przyszłych działań. W ramach naszych usług możemy służyć pomocą na każdym z tych etapów tłumaczy Matti Yliknuussi, Specjalista ds. efektywności energetycznej w Maintpartner.
Każda umowa utrzymania ruchu posiada program, uwzględniający propozycje rozwojowe dla procesów produkcyjnych, metod operacyjnych i zarządzania infrastrukturą. Efektywność energetyczna może być jednym z elementów oferty.
Istnieje wiele obszarów w których możliwe są oszczędności energetyczne. Pracownicy utrzymania ruchu pełnią kluczową rolę w identyfikacji tych stref. Specjalista potrafi szybko odnaleźć sposoby modyfikacji niektórych procesów aby stały się bardziej efektywne. Małe inwestycje mogą przynieść duże korzyści. Drobna modernizacja sprzętu może w efektywny sposób obniżyć zużycie energii i wydłużyć jego cykl życiowy.
Zużycie energii może też być zredukowane dzięki wymianie zużytych elementów. Przykładowo sprężarka może pracować pod niższym ciśnieniem po zamontowaniu odpowiednich przewodów. Wiele oszczędności można też wygenerować w procesie pompowania, po wykorzystaniu lepszych systemów kontrolnych. Zaleca się też optymalizację zużycia oświetlenia i ogrzewanie zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem.
Maintpartner służy pomocą przy planowaniu inwestycji. Możemy ocenić czy bardziej opłaca się zakup nowego sprzętu czy naprawa i modyfikacja starego.


Maintpartner audytuje własną działalność
Kontrola i rozwój własnej efektywności energetycznej również stanowi gwarancję kompleksowego podejścia do usługi, tłumaczy Laura Kauppinen odpowiedzialna za obszar HSEQ w Grupie Maintpartner.
Niedawno audyt energetyczny został przeprowadzony w narzędziowni w Polsce. Główne zalecenia po audycie dotyczyły wymiany oświetlenia na technologię LED. Zwrócono również uwagę na konieczność modernizacji izolacji budynku, optymalizację kosztów umowy z dostawca energii elektrycznej oraz wykorzystanie mocy biernej.


Więcej informacji:
Matti Yliknuussi, Development Manager, Productivity and Digital Solutions, Maintpartner
Tel. +358 50 469 7774, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Laura Kauppinen, EVP, Corporate Administration, Maintpartner
Tel. +358 45 264 6686, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Read about our commitment to energy and environment:
https://www.maintpartner.com/index.php/en/about-us/sustainability/health-safety-quality-and-environmental-policies

Maintpartner i Kemijoki Oy kontynuują współpracę w zakresie utrzymania ruchu w sieci elektrowni wodnych w Lieksa w Finlandii.

 

Kemijoki Oy i Maintpartner przedłużyły trwającą od 2008 roku umowę utrzymania ruchu. Umowa dotyczy dwóch elektrowni wodnych na rzece Lieksanjoki w Finlandii.
Długoterminowa współpraca zaowocowała zarówno solidnym know-how jak i innowacyjnymi projektami rozwojowymi w obszarze utrzymania ruchu. Maintpartner wdrożył między innym monitoring przy użyciu fotografii podwodnej i powietrznej.
„Maintpartner okazał się niezawodnym i innowacyjnym partnerem dla rozwoju naszej działalności operacyjnej. Cieszymy się na możliwość dalszej współpracy w zakresie doskonalenia know-how, poprawy dostępności i wzmocnienia obszaru bezpieczeństwa"- powiedział Raimo Ojala, kierownik elektrowni w Kemijoki Oy.
„Jesteśmy zaszczyceni, że Kemijoki Oy postanowiło kontynuować naszą współpracę. To umożliwia nam dalsze prace nad wprowadzaniem usprawnień. Szczególną uwagę poświęcimy rozwojowi kompetencji, efektywnemu wykorzystaniu systemów, zgromadzonych danych i wdrożeniu nowych modeli operacyjnych”,powiedział Heikki Iitti, Specjalista Maintpartner w obszarze utrzymania ruchu w elektrowniach wodnych.

Maintpartner posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie energii wodnej. Obecnie firma jest odpowiedzialna za eksploatację i utrzymanie ruchu około czterdziestu elektrowni wodnych w Finlandii i Szwecji. Oprócz podstawowego zakresu usług, Maintpartner oferuje specjalistyczne projekty z różnych wąskich dziedzin inżynierii.

Więcej informacji:
Heikki Iitti, Service Manager, Hydropower, Maintpartner
tel. +358 (0)40 869 1090, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Vilho Salovaara, President, Energy, Maintpartner
tel. +358 (0)40 558 3010, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Maintpartner dostarcza usługę analizy MP INtelligence® dla fińskiego zakładu Fortum specjalizującego się w przetwarzaniu odpadów w energię

 

Fortum wybrało usługę MP INtelligence® opartą na technologii uczenia się maszyn do zarządzania procesem produkcji termicznej w zakładzie w Riihimäki. Usługa MP Intelligence ma za zadanie ograniczenie przestojów w produkcji, eliminację niespodziewanych awarii i zwiększenie produktywności procesu produkcji termicznej.
Poza zarządzaniem odpadami niebezpiecznymi zakład w Riihimäki wykorzystuje odpady komunalne do produkcji około 100 GWh energii elektrycznej i 500 GWh ciepła sieciowego rocznie. Usługa MP INtelligence® została wdrożona w Riihimäki na początku lutego.
Usługa obejmuje gromadzenie i przetwarzanie danych klientów w czasie rzeczywistym, analizę danych oraz zautomatyzowane instrukcje i alarmy generowane dla Fortum dla ograniczenia zakłóceń w produkcji.

"Fortum korzystało już wcześniej z usługi MP INtelligence w innych zakładach energetycznych i cieszymy się, że zdecydowało się wdrożyć system w kolejnej lokalizacji", mówi Manu Skyttä, odpowiedzialny za usługę MP INtelligence w Maintpartner.

MP INtelligence® wpisuje się w pakiet rozwiązań cyfrowych Maintpartner mających na celu zwiększenie produktywności.

Więcej informacji :

Manu Skyttä, VP, MP INtelligence, Maintpartner
Tel. +358 400 999 822, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jari Salminen, President, Productivity and Digital Solutions, Maintpartner
Tel. +358 440 127 575, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.